Katalog produktów

← wszystkie produkty
KOLUMNA BETONOWA TOSKANSKA – FILAR OZDOBNY 40/34cm
kolumna-betonowa-filar-ozdobny

KOLUMNA BETONOWA TOSKANSKA – FILAR OZDOBNY 40/34cm

CENA 1300/1599 zł z vat

Przedmiotem oferty jest perfekcyjnie wykonana kolumna toskańska w/g Vignoli o wysokości całkowitej 260 – 300cm. 

Jest to kolumna naszego autorskiego projektu doskonale funkcjonująca przy ustawieniu kolumn parami. Tą kolumną można także obudować istniejący już słup o średnicy do 30cm. Średnice trzonu d=34, D=40. Abakus 49x49cm, plintus 56x56cm lub 54x54cm.

Kolumny produkowane są metodą toczenia, a nie odlewów w formach. Metoda toczenia zapewnia doskonały geometrycznie kształt trzonu kolumny nieosiągalny przy technice odlewu.

Materiałem z jakiego wykonujemy kolumny jest kompozyt oparty na cementach białych (klas 52,5 oraz 70), wyselekcjonowanych kruszywach (o wytrzymałości do 150 MPa), atestowanym włóknie szklanym i uszlachetniaczach. Pozwala nam to na uzyskanie cienkościennego, relatywnie lekkiego wyrobu o doskonałych parametrach wytrzymałościowych gdzie całość stanowiąca bryłę obrotową (baza, trzon, głowica) może być jednym elementem. Klient unika w ten sposób pracochłonnego montażu i wykańczania. Kolumny nasze, po wypełnieniu ich wnętrza betonem mogą stanowić pełnowartościowy filar nośny. Można także – po rozcięciu kolumn na pół – obudować nimi słup już istniejący.

Kolumny dla uzyskania ostatecznego wyglądu są powlekane trzema rodzajami mas wykończających – każda o innej gradacji wypełniacza. Warstwa wykończająca jest dodatkowo, niezależnie zbrojona na całej powierzchni, co minimalizuje niebezpieczeństwo powstawania pęknięć.

Warto zwrócić uwagę na czynnik wytrzymałościowy wyrobu, ponieważ występują na rynku produkty konkurencyjne wykonywane po prostu z klejów do ociepleń. Produkowanie kolumn z tego rodzaju materiału jest z pewnością łatwe, szybkie i tanie, ale wytrzymałościowo bardzo słabe a przecież mają nam służyć długie lata.

Jesteśmy w stanie wykonać dowolna kolumnę czy element architektoniczny, nawet w pojedynczym egzemplarzu ściśle w/g projektu Klienta.

Opis ogólny.

Kolumny betonowe w całości produkowane przez Fabrykę Kolumn Marki są wyrobem absolutnie unikatowym na terenie Polski a zapewne także (sądząc po zainteresowaniu Klientów zagranicznych) i Europy. Jako prawdopodobnie jedyni (a w każdym razie jedni z bardzo nielicznych) trwamy w wykonywaniu naszych replik kolumn antycznych metodą toczenia.
Technologia wykonywania kolumn ozdobnych za pomocą toczenia jest technologią żmudną, pracochłonną, długotrwałą ale przynoszącą najlepsze efekty. Z zalet które można wymienić najistotniejszymi są:

  • doskonałość geometryczna trzonu nieosiągalna w przypadku odlewania kolumny betonowej w formach a już zupełnie niemożliwa do uzyskania jeżeli jest ona łączona z części
  • bardzo dobrze dopracowana powierzchnia dzięki kilku warstwom wykańczającym
  • dobre panowanie nad rozmieszczeniem zbrojenia w grubości ścianki
  • możliwość uzyskania trzonu kolumny (najczęściej wraz z głowicą) jako jednego, monolitycznego, pustego w środku elementu
    Pierwsze co w naturalny sposób przychodzi nam do głowy słysząc słowa „kolumna betonowa” czy „filar betonowy” jest przypuszczenie że jest to obiekt ciężki, wymagający używania dźwigu. Nie jest tak. Dzięki faktowi stosowania najwyższej klasy wytrzymałościowej cementów (klasy 52 oraz 70 najczęściej białych) grubość ścianki naszych kolumn nie przekracza 25 milimetrów. Oznacza to że trzon kolumny o średnicy 40 cm oraz długości 250 – 290cm można unieść w dwie osoby a nawet dość swobodnie się z nim przemieszczać [co nie oznacza że rezygnujemy z transportu zmechanizowanego na dłuższych dystansach 😉 ]
    Drugim kierunkiem naszej specjalizacji są kolumny ogrodzeniowe, słupki dworkowe czy też ozdobne ogrodzenia dworkowe bo nasi Klienci różnie je nazywają. Te wykonujemy już oczywiście metodą odlewu z uwagi na kształt. Każda kolumna ogrodzeniowa naszego wyrobu jest poddawana starannemu wykończeniu powierzchni w postaci trzech warstw o różnych gradacjach, w efekcie czego uzyskujemy kolumnę w zasadzie gotową do pomalowania. Kolumny ozdobnych ogrodzeń dworkowych wykonujemy w podziale na części możliwe do operowania przez dwu do trzech pracowników podczas montażu. Do produkcji, podobnie jak w przypadku filarów ozdobnych okrągłych stosujemy cement klasy 52,5 (zwykle biały), grysy bazaltowe oraz często stal kwasoodporną do zbrojenia elementów

Instrukcja montażu, informacje techniczne

Nasza pracownia w Mapach Google

Najpiękniejsze Kolumny

Inne nasze produkty

Zapraszamy do skorzystania z oferty kolumn betonowych wyrobu naszej pracowni. Jesteśmy niewielką manufakturą (nie betoniarnią!) specjalizującą się w wytwarzaniu perfekcyjnych replik kolumn antycznych – szczególnie tych najpopularniejszych, toskańskich – ale także innych, w tym wg projektu Klienta. Bardzo ważnym elementem naszej działalności stały się ozdobne ogrodzenia dworkowe. Na niniejszej stronie prezentujemy podstawowe, najpopularniejsze modele ale podobnie jak w przypadku kolumn betonowych stanowiących filar tarasu, balkonu czy piętra realizujemy także projekty Zamawiającego.